Jak dbać o rower?

Moda na rower nikogo dzisiaj już nie dziwi. W weekendy aż roi się od rowerzystów na wszelkich możliwych szlakach. Bez problemu spotkamy tych, którzy jeżdżą rekreacyjnie, jak i tych dla których sporty rowerowe są sposobem na życie. Pośród nich również znajdą się osoby, które jeżdżą z przyczyn praktycznych lub dla zdrowia. W każdym przypadku jeżdżenie na rowerze będzie dla nas strzałem w dziesiątkę – to znakomity relaks dla umysłu, oraz świetny trening dla mięśni.

392540_458881630856047_641448881_n

                Rower jednak jak każde urządzenie lubi się psuć. Niestety trzeba z nim również raz na jakiś czas udać się na serwis. Wielu sprzedawców oferuje nawet specjalistyczne usługi takie jak coroczne przeglądy rowerowe, dość mocno przypominające znane nam doskonale przeglądy w samochodach. Dzięki temu będziemy wcześniej wiedzieli o tym czy jakaś część nie jest już mocno zużyta. Najczęściej oczywiście uszkadzamy szprychy albo przerzutki. Pierwsza usterka jest stosunkowo prosta w naprawie, ale w przypadku drugiej niestety często nie obejdzie się bez specjalisty. Oczywiście warunkiem oddania do serwisu jest to, by części rowerowe, które zostały uszkodzone były drogie i solidne. W innym przypadku nie ma sensu roweru serwisować – na przykład kiedy jest to tani rower i został mocno uszkodzony w nieszczęśliwym wypadku. Dobre części rowerowe kosztują jednak krocie. Maniacy rowerowi, oraz profesjonaliści wydają mnóstwo pieniędzy na sprawdzone części rowerowe, nierzadko sprowadzane specjalnie z drugiego końca świata tylko po to, by uzupełnić jakiś brakujący element w profesjonalnym rowerze. Na całe szczęście w przypadku rowerów jest inaczej niż w przypadku samochodów. Jest wiele części uniwersalnych, które pasują do większości modeli, przez co mamy ogromny wybór ich producentów, oraz całą gamę cen i jakości. Dlatego właśnie w dobrym sklepie oferującym nam części rowerowe z pewnością dopasujemy coś do własnych wymagań i możliwości finansowych. W wielu przypadkach jednak ceny jakie trzeba zapłacić za naprawdę dobre części rowerowe są tak duże jak wartość często nowego roweru. Mowa oczywiście o amatorskich rowerach. Jak wiemy doskonale przecież profesjonalne rowery kosztują często niemal tyle co dobrej klasy samochód.

                Dla prawdziwych fanów rowerów nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy uszkodzą się jakieś części rowerowe postawią oni cały świat na głowie, by dokładnie taką część jakiej potrzebują zdobyć. Wiele solidnych sklepów z częściami jednak oferuje tak bogaty wachlarz produktów, że wręcz nie ma możliwości, abyśmy czegoś tam nie znaleźli.