Stojaki wreszcie są !

Nie jesteśmy do końca lokalnym stowarzyszeniem rowerowym, ale czasami bywało, że zajmowaliśmy się sprawami z własnego podwórka pierwszą były znaki na środku ścieżki rowerowej kolejną są stojaki – a raczej ich brak. Problemy  traktujemy bardziej jako case study  opisując sam problem ale też strategie rozwiązywania go i wskazówki jak można próbować robić to we własnym mieście. Dziś przyszedł czas na nowe stojaki! 🙂 

O stojaki rowerowe  staraliśmy się od 2 lat – pierwszy raz podczas Pruszkowskiego Pikniku Rowerowego  stojaki powstały – ale bardzo złe – bo wyrwikółka. Napisaliśmy wtedy artykuł mówiący właśnie  o problemie odmiennego rozumienia pewnych problemów rowerzystów  złych stojaków czy ścieżek rowerowych z nierównej kostki lub też źle zaplanowane ścieżki rowerowe.  Problem nie tkwi często w złej woli  a w braku doświadczeń rowerowych. Gdy podobna sytuacja przytrafia się kierowcom – gromy sypią się z nieba i momentalnie jest reakcja – a u rowerzystów mówi się pewnie “im to się nigdy nie dogodzi” co nie jest prawda, bo rowerzyści mają swoje wymagania  trzeba ich tylko posłuchać.  W dalszej części naszych problemów pisaliśmy też o tym, że my rowerzyści – za mało wymagamy  patrząc na inne kraje itd warto dać do zrozumienia, że to o co prosi przeciętne stowarzyszenie rowerowe w urzędzie gminy to i tak zazwyczaj prawie nic w porównaniu do tego co rzeczywiście można by dla rowerzystów zrobić, warto to podkreślać gdy staracie się o lepsze warunki dla cyklistów.
Kolejnym wydarzeniem była masa krytyczna  jej celem pokazanie, że jest nas tu trochę,  chcemy lepszych warunków ale potrafimy rozmawiać – to ważne bo często masa krytyczna jest imprezą samą w sobie. Warto  też określić postulaty i jasno je wygłaszać, przy okazji wydarzenia zebraliśmy też podpisy pod petycją do władz miasta i powiatu.

Kolejną kwestia obserwowanie tego co się dzieje z naszymi postulatami i trzymanie ręki na pulsie.  Gdy dowiedzieliśmy się o nowych stojakach warto było zgłosić swoje propozycje lokalizacji i rodzaju stojaków.

Konsultacje

nowe stojaki przy WKD

Jeszcze montowane nowe stojaki przy WKD w Pruszkowie

Szkoda, że tak późno no ale lepiej później niż wcale:) Zostaliśmy poproszeni na konsultacje, wystarczyło przekazać co rowerzystom jest potrzebne i w których miejscach i gotowe.

Oczywiście nie uważamy, tego za wielki sukces itd. takie stojaki powinny tam stać 10 lat temu, mimo wszystko warto krok po kroku starać się o wprowadzanie nowych udogodnień. Dlaczego ? Bo jeżeli takie udogodnienia zwiększą liczbę rowerzystów to  szanse na kolejne zmiany są większe.