Wracają rowery miejskie!

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Wracają rowery miejskie!

Systemy rowerów miejskich niewątpliwie mają pod górkę w tym sezonie. Wszystko ze względu na obecną sytuację wywołaną pandemią koronawirusa. Zgodnie z rozporządzeniem, pierwszego kwietnia w całej Polsce zawieszona została możliwość wypożyczeń tego środka transportu. Na nieco ponad miesiąc całkowicie wstrzymano jego funkcjonowanie. Następnie, w związku ze stopniowym „odmrażaniem” gospodarki, 6-tego maja wznowiono możliwość korzystania z jednośladów. Jak przerwa wpłynęła na systemy rowerów miejskich w niektórych miastach w Polsce?

Korzystając z roweru miejskiego, zachowaj ostrożność

Oficjalnie systemy rowerów miejskich niemal w całej Polsce wystartowały na nowo. Niemniej jednak w celu zachowania bezpieczeństwa, korzystający z jednośladów powinni stosować się do określonych zasad. Przede wszystkim, wybierając się na przejażdżkę rowerową, należy zakrywać usta i nos. Tylko w przypadku, gdy jedziemy po lesie, nie trzeba zakładać maseczki ochronnej. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia się koronawirusem korzystający z rowerów miejskich powinni korzystać z jednorazowych rękawiczek, a przed skorzystaniem z roweru należy zdezynfekować zarówno siodełko, jak i kierownicę.

W bezpieczniejszym korzystaniu pomogą również aplikacje mobilne, dzięki którym można bezdotykowo wypożyczyć rower. Bardzo ważne, by zachowywać zalecany, dwumetrowy odstęp od pozostałych rowerzystów. Tym samym, niedozwolona jest również jazda w większych grupach.

Jakie środki ostrożności oferują miasta i operatorzy?

Prezydenci wielu polskich miast zadeklarowali, że obok stacji staną specjalne dozowniki z płynem do dezynfekcji.  W niektórych miejscowościach, między innymi w Wągrowcu władze postanowiły przeprowadzić specjalne kampanie informacyjne. Mają one na celu pokazać, jak w prawidłowy sposób zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, ale także pozostałych rowerzystów. 

Jak z kolei cała sytuacja wygląda po stronie operatorów? Największy z nich, Nextbike posiadający pod swoimi skrzydłami 20 tysięcy rowerów w ponad 50 miastach oraz gminach, zapowiedział, że będzie dezynfekować najbardziej newralgiczne elementy roweru takie jak: kierownica, linki, manetki, siodełka czy same terminale, przynajmniej dwa razy dziennie.

Jaka przyszłość czeka rower miejski?

Stworzony przez portal CentrumRowerowe.pl tegoroczny ranking systemów rowerów miejskich nie napawał optymizmem. Wiele polskich miast zaliczyło bolesny spadek liczby wypożyczeń. Co więcej, panująca obecnie trudna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że operatorzy obsługujący duże miasta borykają się z problemami dotyczącymi przyszłości rowerów miejskich. Wspomniany już wcześniej największy operator rowerów miejskich w naszych kraju – Nextbike złożył wniosek o restrukturyzację. Wszystko ze względu na zagrożenie niewypłacalnością z powodu panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2.

W mniejszych miejscowościach pandemia również dała się we znaki. W Polkowicach planowano zwiększyć zarówno ilość rowerów, jak i stacji o 100%. Niestety, mimo zadeklarowanego wsparcia ze strony partnerów, Ci wycofali się. Z kolei rower miejski w Rzeszowie w tym sezonie nie wystartuje, ze względu na niewielkie zainteresowanie, a także brak możliwości odkażania jednośladów. Czas pokaże, czy rowery miejskie przetrwają trudny czas pandemii.

Więcej na ten temat znaleźć można w artykule na stronie CentrumRowerowe.pl.

Autodoc.pl