Czy dobre buty rowerowe mają znaczenie w osiąganych wynikach?

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Czy dobre buty rowerowe mają znaczenie w osiąganych wynikach?

Jazda na rowerze może przybierać rozmaite formy, lecz zdecydowanie najważniejsze jest to, aby za każdym razem wyposażyć się w niezbędną odzież rowerową, buty oraz akcesoria. Dzięki temu rowerzyści zagwarantują sobie wyższy poziom bezpieczeństwa, optymalny komfort jazdy, zwiększoną pewność siebie, kontrolę nad własnymi poczynaniami i lepsze wyniki na treningach lub zawodach. Jednym z najważniejszych elementów są oczywiście buty rowerowe. Na czym się skupić przy ich dobieraniu?

Buty rowerowe – dlaczego są tak ważne? Wskazówki

Buty rowerowe to taki element wyposażenia rowerzysty, obok którego absolutnie nie powinno się przechodzić obojętnie. Ich podstawowe zadania to:

 • zwiększenie stabilności u kolarza podczas pokonywania kolejnych kilometrów,
 • skuteczna ochrona stóp,
 • wsparcie w przekazywaniu energii z nóg,
 • zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy na rowerze,
 • umiejętne rozkładanie ciężaru nacisku,
 • zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się podczas kręcenia na rowerze.

Dobierając najwyższej klasy buty na rower dba się również o to, aby wprawienie roweru w ruch lub też przyspieszanie wymagało od kolarzy zdecydowanie mniej siły. Jak widać na takich butach nie należy oszczędzać, ponieważ pełnią one wiele przydatnych funkcji. Buty są odpowiedzialne nie tylko za ochronę samych stóp, ale też kostek i pięt.

 

Jakie buty na rower? Na czym się skupić?

Nie da się ukryć, że dobierając męskie buty rowerowe Adventure Sports warto się skupić na kilku podstawowych czynnikach, dzięki którym jazda na rowerze stanie się bezpieczniejsza, przyjemniejsza i efektywniejsza. Kluczowe aspekty to:

 • konstrukcja podeszwy – podeszwa powinna być przystosowana do montażu systemu SPD, a do tego musi być twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli podeszwa jest dodatkowo usztywniona, można zyskać na tym pod kątem energetycznym,
 • obecność nowoczesnych systemów wentylacji – skuteczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i regulowanie temperatury w obuwiu,
 • maksymalna stabilizacja – obecność bloków i mechanizmów zaczepnych, gwarancja właściwego ustawienia nogi,
 • odpowiednie dopasowanie butów do wymiarów stopy – buty nie mogą być za małe, ani za duże,
 • zastosowanie wysokiej klasy materiałów, niewielka waga i obecność solidnych wzmocnień.

Zastanawiając się nad tym, jakie buty na rower przeanalizować w pierwszej kolejności, należy wziąć pod lupę wszystkie wspomniane wyżej czynniki, a na pewno dokona się słusznego wyboru.

Podstawowe rodzaje butów rowerowych

Aktualnie na rynku można się wyposażyć w kilka różnych rodzajów butów rowerowych. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim: buty szosowe (z twardą podeszwą, ultra lekkie i przeznaczone wyłącznie do jazdy na rowerze), MTB (na nieco cięższe trasy i warunki pogodowe, z możliwością połączenia z systemem SPD, o ostrym bieżniku oraz ze sztywną i wytrzymałą podeszwą), miejskie (do codziennych przejażdżek rowerowych, dla początkujących kolarzy, z nieco bardziej miękką podeszwą) oraz górskie (z usztywnionymi kostkami). Jak widać wybór nie będzie łatwy, ale warto sprawdzić m.in. buty rowerowe Northwave Origin 2 w kolorze czarnym, które posiadają podeszwę Speedlight 3D ze wskaźnikiem sztywności 10.0, cholewkę w konstrukcji bezszwowej (redukującą punkty nacisku na stopy), wzmocnienia z TPU, nowoczesne systemy wentylacji i cztery wstawki z oddychającej siatki.