Jak ułatwić sobie jazdę na rowerze?

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Jak ułatwić sobie jazdę na rowerze?

Jeżeli jazda na rowerze bywa dla Ciebie trudna lub uciążliwa to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie

Wiele osób szybko zniechęca się do jazdy na rowerze, zanim jeszcze osiągną dobrą formę. Co zrobić, żeby jazda na rowerze sprawiała jak najwięcej przyjemności i pokonywać każdy kilometr z uśmiechem.

1.Sprawdź ciśnienie w oponach

Może to brzmi bardzo banalnie, ale zazwyczaj to największy błąd popełniany przez nieprawionych rowerzystów.

Koła warto napompować odpowiednią pompką z manometrem, tak aby wiedzieć jakie ciśnienie jest w oponie. Powinniśmy wcześniej sprawdzić na oponie przedział ciśnienia jakie powinno znajdować się w oponie. Napis znajduje się na boku każdej opony podawany jest w wartościach bar lub PSI


Ważne jest aby pompować koła dość często, czasami nawet mały spadek ciśnienia może spowodować, że będzie się jechać o wiele wolniej.

2. Małymi krokami.. nie forsuj się na początku

Co zrobić, żeby jazda na rowerze się kojarzyła się nam na naszemu ciału z przyjemnością? Musimy dawkować sobie dystanse. Jeżeli przeraża Cię wizja przejechania 10, 20 czy 50 kilometrów? Zacznij od małych dystansów kilka kilometrów dziennie ale za to systematycznie.


Warto zacząć od samodzielnej jazdy, zatrzymywać się wtedy kiedy się zmęczysz. Nie ma się też co sugerować innymi rowerzystami i dobrać optymalną dla siebie prędkość.

3. Znajdź wygodną pozycję na rowerze.

Pamiętaj, że pozycja na rowerze nie jest zależna od rodzaju roweru na jakim jeździsz. Często jednak początkujący rowerzyści na siłę starają się utrzymać jak najbardziej wyprostowaną pozycję. W rezultacie pozycja nie ułatwia pokonywać dużych prędkości. Warto trochę poeksperymentować z pozycją i powoli przyzwyczajać się do pochylonej pozycji.

4. Zadbaj o dobry stan techniczny roweru.

Zdarza się, że zły stan techniczny roweru  sprawia, że jazda staje się uciążliwa. Bywa, że źle ustawiony hamulec obiera o obręcz, spowalniając każdy kilometr. Dodatkowo sprawnie działające przerzutki, nasmarowany łańcuch i czysty napęd. 

 

Pamiętaj, że wybierając się do serwisu rowerowego otrzymasz bezpłatną wycenę napraw a mechanik, powie Ci czy wszystko z rowerem jest ok.

Jeżeli będziesz podążać za prostymi 4 punktami, jazda na rowerze z pewnością będzie dla Ciebie o wiele przyjemniejsza. Z czasem odkryjesz, że przejechanie nawet 100 kilometrów nie stanowi większego problemu.