Rower dopasowany do wieku dziecka — kieruj się tymi aspektami

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Rower dopasowany do wieku dziecka — kieruj się tymi aspektami

Jazda na rowerze to świetna aktywność dla dzieci praktycznie w każdym wieku. Dzięki niej mogą one odkrywać nowe miejsca, a także pogłębiać więź z rodzicem czy kolegami podczas wypraw rowerowych. Jednocześnie, by jazda była dla danego dziecka komfortowa musi ono mieć rower dopasowany do swoich potrzeb. Jak dopasować rower do wieku dziecka?

Rower dla 3 latka

Już wieku 3 lat, a nawet wcześniej dziecko może rozpocząć swoją przygodę z jazdą na rowerze. Jednocześnie, zanim zdecydujemy się na zakup roweru, warto wziąć pod uwagę czy dziecko jest w stanie dobrze operować kierownicą. Łatwo to sprawdzić, obserwując, jak radzi sobie podczas jazdy na zabawkach, którymi musi kierować.

Jako pierwszy rower dla 3-letniego dziecka warto wybrać model wyposażony w boczne kółka, który pozwoli na naukę bezpiecznej jazdy lub rower biegowy bez pedałów. Te rowery często wyposażone są w lekkie i odporne na przebicia koła piankowe.

Rower dla 5 latka

 

Rower dla 5 latka nie będzie znacznie różnić się od roweru dla 3 latka. Oczywiście w tym wieku warto zrezygnować z zakupu rowerka biegowego, ponieważ najpewniej nie będzie on przynosić dziecku dostatecznie dużo frajdy. Jednocześnie kupując rower dla dziecka, zwróćmy uwagę na jego możliwości. Źle dopasowany model może na dobre zniechęcić naszą pociechę do jazdy na rowerze. W wieku 5 lat dla większości dzieci najlepiej sprawdzą się te z kolami o rozmiarze od 14 do 16 cali.

Rower dla 8 latka

W przypadku dziecka 8-letniego warto postawić na rower bez bocznych kółek. Najpewniej w tym wieku dziecko będzie chciało spędzać czas, jeżdżąc razem z kolegami na rowerach. Prawdopodobnie w tym wieku pociechy często będą decydować się na jazdę po wzniesieniach. Dlatego ważne jest, by dziecko miało wpływ na wybór roweru, a także zakupienie dopasowanego kasku.

Większość dzieci mając 8 lat, może przesiąść się na rower 20 cali. Na takim rowerze bez problemu będą mogły jeździć razem z rodzicami na rodzinne wycieczki.

Rower dla 10 latka

Ostatni rower typowy dla dziecka jest nazywany rowerem komunijnym. Właśnie w wieku 10 lat wiele dzieci w naszym kraju przystępuje do pierwszej komunii i otrzymuje w prezencie rower. W tym przypadku nadal liczy się dobre dopasowanie do wzrostu, który przeciętnie mieści się w przedziale 120-150 cm. Przy takim wzroście koła będą mieć najczęściej 24 lub 26 cali.

Wielu rodziców dzieci w wieku 10 lat zastanawia się, czy to już nie czas na kupienie dziecku roweru dla dorosłych. Jednak najczęściej nie jest to dobry pomysł. Zbyt duży rower będzie powodować problemy podczas jazdy, a także często już samo wejście na niego będzie dla dziecka problematyczne.

Rowery dziecięce znajdziemy w wielu sklepach, dlatego często decyzja o zakupie może być trudna. W artykule przybliżyliśmy, na jakie rowery warto zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu. Jednocześnie warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego model zawsze powinniśmy dopasowywać nie tylko do wzrostu, lecz także do możliwości dziecka. Źle dobrany rower może nie tylko zniechęcić je do jazdy, lecz także zmniejszyć bezpieczeństwo poruszania się nim.