Zapraszamy na webinar – Rowerzyści w Polsce 2021 – wyniki badania i panel dyskusyjny z ekspertami

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Zapraszamy na webinar – Rowerzyści w Polsce 2021 – wyniki badania i panel dyskusyjny z ekspertami

Celem projektu (badania i panelu) jest po pierwsze wprowadzenie merytorycznego głosu (opartego o dane) w dyskusji o bezpieczeństwie rowerzystów czy inwestycjach w infrastrukturę rowerową.

Po drugie projekt ma na celu popularyzację komunikacji rowerowej – za pomocą uzyskanych danych łatwiej będzie argumentować budowę nowych stojaków na rower czy lepszej infrastruktury.
Trzecią korzyścią badania jest lepsza koordynacja działań stowarzyszeń, samorządów czy instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rowerzystów. Lepsze zrozumienie problemów pozwoli na sprawniejsze reagowanie.

Część I
Po raz pierwszy przedstawiamy Wam raport „Rowerzyści w Polsce 2021” – zwieńczenie projektu badawczego, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku.
Raport został podzielony na 4 bloki. Pierwszy dotyczy preferencji rowerzystów dotyczących rodzaju roweru, którego używają na co dzień, a także przeciętnej długości tras pokonywanych na rowerze. Blok drugi poświęcony został infrastrukturze rowerowej, trzeci dotyczy bezpieczeństwa rowerzystów. Ostatni zaś, jest związany z szeroko rozumianą turystyką rowerową.

Część II
Panel dyskusyjny

 

W Panelu udział wezmą:

Jacek Grunt-Mejer – pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji. Psycholog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, autor bloga „Strefa Piesza”, ekspert zajmujący się zrównoważonym transportem, przestrzenią publiczną oraz bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Współpracował z Najwyższą Izbą Kontroli, Sejmem RP, Ministerstwem Rozwoju i Infrastruktury. Od września 2015 roku koordynuje wdrażanie Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy oraz prowadzi zajęcia w School of Ideas na Uniwersytecie SWPS.

Agnieszka Nowak – warszawianka i aktywistka miejska zajęta zrównoważonym transportem, planowaniem przestrzennym i zielenią miejską. Członkini stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Ukończyła m. in. studia miejskie „Miasta i Metropolie”. Po co są rowery dowiedziała się w Danii podczas rocznych studiów Ekonomia środowiska. Na co dzień dyrektorka w organizacji ekologicznej.

Cezary Grochowski – wrocławski rowerzysta i działacz społeczny od końca lat 90-tych zabiegający o rozwój ruchu rowerowego we Wrocławiu i w Polsce; lider, założyciel, a od 2012 roku prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej; od 2015 członek Rady ds. Polityki Rowerowej i Rady ds. Polityki Mobilności działających przy Prezydencie Wrocławia. Prekursor rowerowej edukacji praktycznej dzieci i młodzieży realizowanej w warunkach realnego ruch drogowego. Inicjator i promotor społeczny procesu reformy przepisów związanych z ruchem rowerowym (w tym Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i rozporządzeń z nią powiązanych). Certyfikowany audytor polityk rowerowych metodą BYPAD.

Główne zagadnienia przewidziane na dyskusje w trakcie panelu:

• Jak na przestrzeni lat zmieniają się preferencje cyklistów w Polsce?
• Infrastruktura rowerowa i miejsca przyjazne rowerzystom – czy oczekiwania rowerzystów są spełnione?
• Bezpieczeństwo rowerzystów – z jakimi problemami na drodze zmagają się fani dwóch kółek? Czy na przestrzeni ostatnich lat poprawiło się poczucie bezpieczeństwo cyklistów?
• Turystyka rowerowa i jej rozwój w ostatnich latach – czy i jak często Polacy przesiadają się na rowery?
• Pytania od internautów

Część III
Jak możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo na rowerze?

LINK DO WYDARZENIA –> konferencja on-line

Udział w webinarze jest bezpłatny.

Liczba uczestników jest ograniczona.

Sponsorem głównym wydarzenia jest PZU.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Zdrowy-Rower