Accept Migration – uczestniczyliśmy w wymianie młodzieżowej w Gruzji

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Accept Migration – uczestniczyliśmy w wymianie młodzieżowej w Gruzji

Czym jest migracja? Jakie szanse a jakie zagrożenia przynosi?  Ten temat poruszony został podczas wymiany młodzieżowej w Gruzji, której braliśmy udział.

W dniach 7-14 sierpnia grupa młodzieży z rożnych części Polski wybrała się na projekt: „Accept migration” w Gruzji, w Rustavi. Razem z innymi uczestnikami z Turcji, Czech, Włoszech, Hiszpanii, Grecji oraz Gruzji przez tydzień mieliśmy okazję poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu oraz  a także mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda sytuacja migracyjna w innych krajach. Zagadnienia tematyczne związane były przede wszystkim z różnymi formami migracji takimi jak: migracje wewnętrzne, zewnętrzne, ekonomiczne, polityczne czy rodzinne. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w obecnych czasach jest to bardzo ważny temat, który nie może być lekceważony ponieważ jest to jeden z głównych obszarów wspólnej polityki migracyjnej Unii Europejskiej.

Wszystkie zajęcia organizowane były w sposób bardzo profesjonalny przez doświadczonych szkoleniowców, którzy połączyli różne typy edukacji nieformalnej takiej jak: taniec, śpiew, scenki, debaty czy „living library” z tradycyjnymi formami warsztatów grupowych. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się jak wygląda proces migracyjny związany z uzyskaniem wizy w różnych krajach. Wieczorami po zajęciach odbywały się wieczorki kulturowe, które polegały na tym że każde państwo przedstawiało kulturę swojego kraju a także oferowało tradycyjne wyroby czy napoje. W ramach projektu organizatorzy zapewnili Nam również wycieczkę do Mtskhety pierwszej stolicy Gruzji a także odwiedziliśmy centrum uchodźcze Tserovani.

Cały projekt minął w bardzo miłej atmosferze. Organizacja goszcząca zapewniła nam interesujący cykl szkoleń dzięki czemu wzrosła nasza świadomość odnośnie migracji, uchodźców a także mieliśmy okazję obalić niektóre stereotypy związane z tymi tematami.