Co powinien mieć rower MTB?

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Co powinien mieć rower MTB?

Rower górski przeważnie służy do jazdy po nierównym i wymagającym terenie. Dlatego powinien składać się z wyjątkowo wytrzymałych i jednocześnie lekkich podzespołów odpornych na duże przeciążenia. Sprawdź, co koniecznie powinien mieć rower MTB.

Widelce i amortyzatory

Odpowiednie zawieszenie to podstawa w rowerze górskim. Dzięki właściwie dobranej amortyzacji jednoślad dobrze się prowadzi nawet na bardzo wyboistej drodze. Warto postawić na wysokiej jakości podzespoły, w których zastosowano najnowsze technologie.

Znakomite parametry mają widelce RFX marki Ohlins. Zapewniają optymalną równowagę między przyczepnością, kontrolą, wagą i sztywnością. Udało się to osiągnąć między innymi dzięki nowemu tłumikowi OTX18, który można precyzyjne regulować i dostosowywać do swoich wymagań.

W widelcach RFX najczęściej stosowana jest sprężyna powietrzna z komorą dodatnią i samoregulującą się komorą ujemną. W przypadku MTB należy również zwrócić uwagę na skok amortyzatora, który nie powinien być mniejszy niż 120 mm.

Do widelca należy dopasować kokpit, którego podstawę może stanowić lekka kierownica karbonowa MTB zakończona wygodnymi gripami.

W rowerze górskim należy również zamontować amortyzator tylny, czyli damper. Tłumi on drgania, a także pozwala na bardziej wydajne i pewne prowadzenie roweru. Korzystnie wpływa również na zdrowie kolarza, zmniejszając ból pleców.

W tym przypadku również Ohlins ma wiele do zaoferowania. Na przykład regulowany amortyzator TTX22M Custom zapewnia skuteczne tłumienie oraz doskonałą kontrolę nad rowerem w każdych warunkach terenowych.

Damper Ohlins TTX sprężynowy

źródło: https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/zawieszenie/dampery

Napęd

Kluczową rolę w rowerze MTB odgrywa również napęd. Zarówno korba, kaseta, łańcuch, pedały jak i przerzutki muszą być właściwie dobrane, aby kolarz bez problemu poruszał się po górskim terenie. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów.

Mechanizm korbowy serii CRS-G to produkt włoskiej firmy INGRID, który przeznaczony jest do najcięższych zadań. Korby rowerowe MTB wykonane ze specjalnego stopu aluminium są bardzo wytrzymałe, dlatego znakomicie sprawdzają się między innymi na trudnych podjazdach.

W rowerach MTB najczęściej przerzutki montowane są tylko z tyłu, natomiast z przodu stosuje się jedną tarczę. Ułatwia to zmianę przełożeń, szczególnie na terenie pagórkowatym. Jednocześnie jednoślad jest lżejszy, bo nie ma dodatkowych zębatek oraz linek z przodu.

W przypadku tylnych przerzutek możesz śmiało wybierać spośród propozycji takich producentów jak SRAM, INGRID czy Shimano. Produkty tych firm umożliwiają precyzyjną i szybką zmianę przełożeń.

Elementami układu napędowego są również pedały. Wybór odpowiednich zależy przede wszystkim od preferencji oraz doświadczenia rowerzysty. Bardziej wprawieni kolarze mogą zamówić pedały zatrzaskowe. Umożliwiają one trwałe połączenie ze specjalnym butem, dzięki czemu stopa nie ześlizguje się z podestu.

W tej kategorii za jedne z najlepszych na rynku uznawane są pedały Shimano XTR PD-M9100. Innowacyjna konstrukcja zapewnia szybkie wpinanie i wypinanie, a także wydajną jazdę w górzystym terenie.

Alternatywą dla zatrzasków są pedały platformowe MTB. W tym przypadku nie są one na trwałe połączone z butem, ale umożliwiają za to natychmiastowe podparcie się stopą, gdy zajdzie taka konieczność.

Spośród szerokiej gamy produktów możesz wybrać między innymi pedały platformowe MTB aluminiowe lub marki Deity – wykonane z kompozytu. Są one bardzo lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Ponadto wyposażone zostały w wymienne piny.

Pedały Shimano XTR PD-M9120

źródło: https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/czesci/naped/pedaly-2

Hamulce

Bardzo ważnym elementem wyposażenia rowerów MTB są hamulce, od których działania zależy bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego koniecznie postaw na produkty wysokiej jakości. Najlepiej w warunkach górskich sprawdzają się hydrauliczne hamulce tarczowe.

Godne polecenia są na przykład hamulce firmy Magura wyposażone w cztery tłoki przednie i dwa tylne. Pamiętaj również o odpowiedniej tarczy hamulcowej, której rozmiar powinien być dopasowany do wielkości koła oraz wagi kolarza.

Hamulec Magura MT7 PRO

Źródło: https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/czesci/hamulce/hamulce-kpl

Koła i opony

Obecnie w rowerach MTB przeważnie stosuje się koła o rozmiarze 27,5 oraz 29 cali. Taka ich wielkość dobrze sprawdza się zarówno na stromych trasach, jak i prostych odcinkach.

Do obręczy należy jeszcze dopasować ogumienie. Im szersza opona, tym większą zapewnia przyczepność oraz amortyzację. Sprawia, że koło dużą powierzchnią przylega do podłoża i płynnie toczy się nawet po bardzo nierównej trasie. Z reguły opony MTB mają szerokość od 2,2 do 2,6 cala.

Istotny jest również bieżnik, którego kształt i rodzaj również wpływają na przyczepność i amortyzację. Jeśli poruszasz się rowerem po zróżnicowanych trasach, możesz wybrać bieżnik uniwersalny. Ma on mniejsze klocki na środku oraz większe, ale za to rzadziej rozstawione po bokach.

Profesjonalny sklep z częściami do rowerów MTB

Jeśli szukasz wysokiej jakości części i akcesoriów do rowerów górskich, skorzystaj z oferty sklepu internetowego Baribal Bike. W sprzedaży posiadamy między innymi karbonowe kierownice, pedały platformowe, korby rowerowe MTB oraz inne podzespoły.

Zapewniamy szeroki wybór towarów renomowanych producentów, takich jak INGRID, SRAM czy Shimano. U nas możesz kupić praktycznie wszystko, czego potrzebujesz do swojego jednośladu!