„Migration- challenge of modernity”

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

„Migration- challenge of modernity”

„Migration- challenge of modernity”

W pięknych Czechach, nieopodal malowniczego Brna odbył się projekt ”Migration- challenge of modernity”, w którym wzięli udział uczestnicy z Polski – Beata Marta i Kacper.  Projekt poruszał tematykę migracji i wyzwań z nią związanych.  Już pierwszego dnia rozpoczęło się integrowanie. Musieliśmy się dobrze poznać, aby dobrze czuć się w swoim towarzystwie i efektywnie pracować.

To był intensywny tydzień, pełen ciekawych spotkań i emocjonujących historii. Odwiedziliśmy schronisko dla uchodźców w Brnie- Zastavka, do którego na początku pobytu w Czechach trafiają osoby ubiegające się o status uchodźcy. Sprawdziliśmy w jakich warunkach żyją i jak sobie radzą.

Uczyliśmy się od siebie nawzajem, wymieniając doświadczeniami. Wiedzę i spostrzeżenia przelewaliśmy na papier i prezentowaliśmy na forum.

Do projektu swój wkład wnieśli goście, którzy nas odwiedzili. Jednym z  nich był pochodzący z Egiptu Kareem, któremu udało uciec się z egipskiego więzienia i pokonawszy ciężką i niebezpieczną drogę dostał się do Czech, gdzie uzyskał status uchodźcy. W wizycie towarzyszyła mu reprezentantka Amnesty International, której przekazaliśmy podpisane petycje o uwolnienie  Shawkan, dziennikarza, która  walcząc o demokracje  został zamknięty w egipskim więzieniu.

Pewnego dnia bardzo wczesnym świtem wyruszyliśmy w daleką drogę do Pragi, na wykłady na Uniwersytecie  Charles Karlova .  Jedno z wystąpień dotyczyło kreowania wizerunku migrantów przez social media. Podczas dyskusji obaliliśmy niektóre ze stereotypów jakie powstały na temat uchodźców i dotarliśmy do sprawdzonych informacji.

Swoimi doświadczeniami wyniesionymi z wolontariatu w obozie dla uchodźców w Serbii podzieliły się dwie studentki Uniwersytetu. Opowiadały o swojej służbie ludziom który nieraz stracili wszystko i  uciekali przed zawalającym się domem, czy wymierzonym w ich stronę karabinem maszynowym.

W Pradze czekała nas niespodzianka. Organizatorzy zabrali nas do tybetańskiej restauracji i na tym nie koniec, gdyż właściciel lokalu, Jigme pochodzący z Tybetu, a  mieszkający od wielu lat w Pradze opowiedział nam swoją historię.  Chętnie odpowiadał nas na nasze pytania i był wyraźnie poruszony tym, że może nam o sobie opowiedzieć.

Pewnego dnia na jednej z ścian naszego pensjonatu zawisła wystawa opowiadająca o losach Syryjczyków w Turcji.  Esin, jej autorka odwiedziła schronisko dla uchodźców nieopodal Izmiru w Turcji i  to co zobaczyła uwieczniła na zdjęciach.  Oprócz zdjęć mogliśmy podziwiać także namalowane przez dzieci obrazy i przeczytać napisane przez nich historie.

Wspaniałym zakończeniem pracowitych dni  były wieczory kulturowe, podczas których prezentowaliśmy kulturę krajów, z których po chodzimy. Były to Czechy, Polska, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Gruzja. Turcja i Armenia.

Na projekt wyjechaliśmy dzięki Unii Europejskiej która sfinansowała nasz pobyt w ramach programu Erasmus +.  Szczególne podziękowanie kierujemy dla organizacji Zdrowy Rower, która zaufała nam, wysłała na projekt i którą staraliśmy się godnie reprezentować.

Projekt w Czechach to dopiero początek współpracy. Stworzyliśmy sieć połączeń i wspólnymi siłami mamy siłę i odwagę przenieść nasze pomysły na grunt rzeczywistości. Z pewnością świat jeszcze o nas usłyszy!

Marta Dondziak