Kierowca wyprzedził zbyt blisko? Mandat, albo 15 minut edukacji z przepisów ruchu drogowego

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Kierowca wyprzedził zbyt blisko? Mandat, albo 15 minut edukacji z przepisów ruchu drogowego

Rowerzyści w Wielkiej Brytanii będa mogli poczuć się bezpieczniej na drodze! Nowa akcja Policji w hrabstwie West Midlands ma na celu egzekwowanie prawa dotyczącego bezpiecznego wyprzedzania cyklistów. Do tego celu zostaną zatrudnieni Oficerowie, którzy będą sprawdzać, czy kierowcy stosują się do obowiązującego prawa, które nakazuje wyprzedzanie cyklistów z odstępem 1,5 metra. Akcja zostala okrzyknięta przez Cycling UK „najlepszą dotąd inicjatywą dotycząca bezpieczeństwa na drodze”.

Środowisko rowerowe w Wielkiej Brytanii opisuje ten pomysł, jako „prostą, lecz bardzo efektywną drogę do walki z długoletnim problemem”. Inicjatywa angielskiej Policji została ogłoszona na ich blogu. Jak przyznali sami Policjanci, po analizie kolizji drogowych w regionie:

Nasz czas i wysiłek, który poświęcamy na egzekwowanie prawa nie jest wystarczająco efektywny. Stworzyliśmy scenariusz, wg. którego osoba, która wyprzedzi rowerzystę z nieodpowiednim dystansem będzie ścigana.

passing-distance-west-midlands-police

Jednak nie będzie to typowa pogoń za „przestępcą”. Kierowca, który przejedzie zbyt blisko rowerzysty, oficer rowerowy poinformuje swojego kolegę z drogówki, aby zatrzymał auto. Kierowca będzie miał do wyboru dwie opcje: mandat, lub spędzenie 15 minut na edukacji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z nastawieniem na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja planuje też dni, kiedy edukacja nie będzie obowiązywała i kierowcy za niedotrzymanie odpowiedniej odległości mogą spodziewać się mandatów.

Anglia jest krajem, w którym infrastruktura rowerowa, jak i świadomość kierowców jest na wyższym poziomie, nisz w naszym kraju. Jednak jak widać, Policjanci starają się tworzyć kampanie, dzięki którym rowerzyści będą mogli poczuć sie bezpieczniej na drodze, nie stosując w tym przypadku od razu sankcji. Jest to o tyle ważne, że nie skutkuje to negatywnymi skojarzeniami  kierowców z fanami dwóch kółek. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Polska Policja również wpadnie na pomysł zorganizowania podobnej akcji. Tymczasem, przypominamy o naszej akcji społecznej 150 cm dla rowerzysty. Zobaczcie filmik, promujący naszą kampanię: