Poznawaj historię na rowerze

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Poznawaj historię na rowerze

W tym tygodniu uczestniczyliśmy w badaniu dotyczącym potrzeb rowerzystów związanych z trasą rowerową Żuław i Powiśla.  To malownicze rejony które mieliśmy już okazję zwiedzać na rowerach.   
Zbliża się majówka więc może warto zastanowić się nad  przejazdem taką trasą 🙂 

Zrzut ekranu 2014-04-13 o 14.27.26Nowy produkt turystyczny jakim jest Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu o długości 171,65 km, biegnący przez siedem gmin z trzech powiatów (malborski, sztumski i kwidzyński).
W ramach projektu przebudowano 167,75 kilometrów szlaku rowerowego oraz wybudowano na potrzeby projektu 3,9 kilometra nowej trasy rowerowej.Na całym 171.65 kilometrowym odcinku trasy wprowadzono spójny system oznakowania wskazujący na związek ze Szlakiem Zamków Gotyckich. Trasa  została połączona z istniejącym systemem tras rowerowych na Powiślu, w tym ze szlakiem rowerowym R1, co umożliwi turystom poruszanie się po 240 km tras rowerowych pomiędzy zamkami w Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Gniewie i innymi atrakcjami Powiśla.
Przebieg międzynarodowego szlaku rowerowego R1 został częściowo zmieniony na odcinku 10,5 km (gminy Sztum, Stary Targ, Dzierzgoń). W trosce o bezpieczeństwo turystów ruch rowerowy został wyprowadzony z drogi krajowej. Powstała trasa biegnie po drogach o najmniejszym natężeniu ruchu samochodowego i po niezwykle atrakcyjnych krajobrazowo terenach leśnych.We wszystkich gminach wzdłuż tras rowerowych powstały lub zostały przebudowane miejsca wypoczynkowe (ławostoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne) oraz miejsca rekreacji (dodatkowo wyposażone w toalety i infrastrukturę rekreacyjna, np. plac zabaw dla dzieci).

Zrzut ekranu 2014-04-13 o 14.27.12

Co więcej Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu umożliwia poznanie pięknych okolic tej części Powiśla, lecz wciąż nie w pełni odkryte przez turystów zamki, pałace, dworki i parki czy obiekty hydrotechniczne stanowią o atrakcyjności Powiśla, do którego odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Gmina Malbork to tutaj zaczyna się Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu. Szlak ten umożliwia przejazd z bulwaru nad Nogatem na teren Gminy Sztum, gdzie dalej biegnie szlak rowerowy zapewniający turystom wiele atrakcji.

Miasto i Gmina Sztum w ramach projektu wybudowało 3,9 km ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Sztumskie Pole – Uśnice – Gościszewo, a także na tej trasie umiejscowiono 3 punkty wypoczynkowe wyposażone w zadaszone ławo stoły, ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Pierwszy punkt zlokalizowany jest we wsi Uśnice, w okolicy lasu. Drugi znajduje się we wsi Węgry, niedaleko rezerwatu przyrody Parów Węgry, który charakteryzuje się stromymi zboczami i niezwykłą roślinnością ciepłolubną. Trzeci, i ostatni na tej trasie p

unkt wypoczynkowy znajduje się na zabezpieczonej drewnianymi balustradami skarpie nad Nogatem. Punkt położony jest na skraju lasu, z dala od miejskiego zgiełku. W miejscu tym istnieje możliwość rozpalenia ogniska.Zrzut ekranu 2014-04-13 o 14.27.05W ramach projektu przebudowano również bulwar nad Jeziorem Sztumskim gdzie utworzono miejsce rekreacji. Postawiono stoły do popularnych gier, dzieci mogą pobawić się na dobrze wyposażonych, a przede wszystkim bezpiecznych placach zabaw. Cały teren bulwaru jest monitorowany i bardzo dobrze oświetlony, w związku z czym przejechanie tego odcinka po zmierzchu nie jest problemem. Dodatkowo bulwar wzbogacony jest w szesnaście granitowych tablic zawierających informacje o zamkach znajdujących się na Szlaku Zamków Gotyckich.
Będąc na bulwarze warto także w sezonie letnim skorzystać ze zmodernizowanej plaży miejskiej z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
Ze Sztumu Szlak wiedzie do Gminy Stary Targ.

W Gminie Stary Targ wykonano małą architekturę (punkt wypoczynku) w miejscowości Waplewo Wielkie w okolicy pałacu rodziny Sierakowskich, który także warto zwiedzić będąc na ścieżce rowerowej.
Z Waplewa Wielkiego szlak prowadzi do Gminy Mikołajki Pomorskie.

Gmina Mikołajki Pomorskie wykonała infrastrukturę wypoczynkowo-rekreacyjną
w miejscowości Balewo (nad J. Balewskim). Jezioro, położone w okolicy lasów jest świetnym miejscem wypoczynku. Istnieje tu możliwość rozpalenia grilla. W ramach projektu powstał tam plac zabaw i parking samochodowy. Można również wypocząć przy zadaszonych ławostołach, skorzystać z kąpieliska. Na terenie gminy utworzono również 2 punkty wypoczynkowe: w Mikołajkach Pomorskich (naprzeciwko Urzędu Gminy) i w Krasnej Łące (w okolicy kościoła św. Anny).
Z Mikołajek Pomorskich udajemy się do Prabut.

Miasto i Gmina Prabuty przebudowało ścieżkę pieszo-rowerową na dawnym torze kolejowym do Myslic (9 km).  Powstały 2 punkty wypoczynkowe: nad Jeziorem Sowica i w Jakubowie.
Dodatkowo przywrócono świetność dawnej kaplicy zamkowej obecnie funkcjonującej pod nazwą Kościoła Polskiego oraz utworzono w niej Punkt Informacji Turystycznej (drugi punkt znajduje się w Dzierzgoniu).
Z Prabut jedziemy do Gminy Stary Dzierzgoń.

W Gminie Stary Dzierzgoń wybudowano punkt wypoczynkowy nad jeziorem w Przezmarku. Do dyspozycji rowerzystów jest murowany grill, zadaszone ławostoły, a dla dzieci plac zabaw.
Ze Starego Dzierzgonia jedziemy do ostatniej gminy zaangażowanej w projekt, tj. Gminy Dzierzgoń.

Gmina Dzierzgoń przebudowała drogę gminną na odcinku 1,2 km pomiędzy Judytami i Nowinami. Wybudowano 2 punkty wypoczynkowe w miejscowościach Bągart i Nowiny. Rowerzyści mogą odpocząć przy skwarze na ulicy Żurawiej oraz zaczerpnąć potrzebnej informacji w znajdującym się nieopodal Punkcie Informacji Turystycznej, zlokalizowanym w piwnicach Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, w sąsiedztwie również utworzono miejsce wypoczynku.
Z Dzierzgonia jadąc przez Bągart, Jasną, Żuławkę Sztumską i Tropy Sztumskie z powrotem do Gminy Stary Targ.

źródło: http://sztum.pl/Rowerowy-Szlak-Zamkow-Gotyckich-na-Powislu,393,pl.html