Zakrzepica żył głębokich – nie daj się chorobie!

Promujemy aktywny tryb życia i ekologiczny środek transportu jakim jest rower

Zakrzepica żył głębokich – nie daj się chorobie!

Jazda na rowerze powszechnie uznawana jest za bardzo korzystny rodzaj aktywności. Już kilkunastominutowa przejażdżka kojąco wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Sport ten znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń i stanów zapalnych, zlokalizowanych najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Należy do nich między innymi zakrzepica żył głębokich.

  

Otyłość, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia schorzenia. Duże znaczenie w rozwoju zakrzepicy żył głębokich ma także wiek – u ludzi powyżej 60. roku życia pojawia się ona blisko 10 razy częściej niż w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 40 lat. (źródło: http://www.genomed.pl/index.php/pl/profilaktyka-genetyczna/zakrzepica)

Sanofi_zdrowy-rower.pl

W naszym kraju na tę chorobę zapada co roku blisko 50 tys. osób, z czego około 20 proc. przypadków kończy się zgonem. (źródło: http://marekciecierski.pl/choroby-zyl/zakrzepica-zylna/) Wysoki procent śmiertelności wynika z faktu, iż zakrzepica żył głębokich często przebiega wespół z bezobjawową zatorowością tętnicy płucnej, czyli stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Do powstawania skrzepu w aż 80 proc. przypadków dochodzi w obrębie kończyn dolnych, znacznie rzadziej są to kończyny górne i prawa (tętnicza) część serca.

 

Jak rozpoznać objawy choroby?

 

W większości przypadków typowymi objawami zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych są dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Pojawia się także podwyższone napięcie podpowięziowe (objaw Mozesa), zwiększona temperatura kończyny i tkliwość wzdłuż zajętych naczyń oraz biegnących w ich sąsiedztwie mięśni. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych, charakterystycznym objawem jest nadmierne wypełnienie i w efekcie widoczność żył powierzchownych okolicy nadłonowej. W skrajnych przypadkach zajęta chorobowo kończyna może być także zasiniona lub chłodna i blada.

 

Koniecznie trzeba jednak wspomnieć, że objawy kliniczne zakrzepicy żył głębokich pojawiają się jedynie u 50 proc. wszystkich przypadków. U pozostałych pierwszym sygnałem ze strony organizmu mogą być symptomy zatorowości płucnej, będącej następstwem schorzenia. Należą do nich: duszności, ból w okolicy klatki piersiowej, krwioplucie, tachykardia i hipotonia. Niestety rozpoznanie zatorowości żył płucnych w większości przypadków następuje zbyt późno, co może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

 

Lepiej zapobiegać

 

Naturalną bronią w walce z zakrzepicą żył głębokich jest ruch – idealnym przykładem aktywności fizycznej może być wspomniana jazda na rowerze. Poza tym ogromne znaczenie ma także zdrowa dieta oraz picie dużej ilości płynów, a także unikanie palenia tytoniu. Więcej informacji o zakrzepicy znajduje się na stronie zakrzepica24.pl.